Dane sprzedawcy

Wiesław Kurek

Kontakt

605035768


kurek@poradnikhodowcy.pl

O mnie

Koledzy hodowcy jestem zmuszony odstąpić kilka bardzo wartościowych gołębi ze swojego gołębnika rozpłodowego.

Wszystkie ptaki są zaszczepione i po odbytych kuracjach - gotowe do lęgów.
100% pochodzenia - istnieje możliwość zrobienia dokładnych testów DNA.

Są to perełki z mojej hodowli, dla najbardziej wymagających hodowców.


Zpraszam na moją stronę internetową. Znajdziecie tam informacje na temat mojej hodowli, wyniki oraz zdjęcia najważniejszych gołębi ją tworzących.

https://hodowlegolebi.pl/hodowcy/kurek-wieslaw


UWAGA!

Samiczka o numerze PL-04-15-9596 należąca do Wiesława Kurka zdobyła 1. miejsce w kategorii I na 69. Ogólnopolskiej Wystawie Gołębi Pocztowych oraz 1. miejsce i złoty medal na VII Środkowoeuropejskiej Wystawie Gołębi Pocztowych – Brno 2020!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Wiesław Kurek mieszka w Piotrowicach – małej miejscowości pod Warszawą. W niezwykle spokojnej okolicy, na bardzo obszernej działce stoi duży dom, garaż oraz gołębnik. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że hodowla ta nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym w porównaniu z setkami innych hodowli w naszym kraju. Jej sercem i siłą jest jednak fenomenalny gołębnik rozpłodowy. Oczywiście nie mamy tu na myśli jego wyglądu fizycznego czy jakieś nadzwyczajnej konstrukcji architektonicznej. Fenomen tego gołębnika polega na tym jakie gołębie w nim zamieszkują.

Opis hodowli i posiadanych gołębi

Jak wielu hodowców gołębi pocztowych z terenów Okręgu Warszawa, Wiesław Kurek swoją przygodę hodowlaną zaczynał od ptaków ozdobnych. Był w tym równie profesjonalny jak dziś przy opiece nad swoimi pocztowcami. Decyzję o zmianie specyfiki hodowli podjął za sprawą i po namowach swojego kuzyna – Stanisława Okrasy. Rezygnując z ptaków ozdobnych i skupiając się na gołębiach pocztowych dołączył do innych członków swojej rodziny, którzy uczestniczą w rywalizacji lotowej. Na pierwsze sukcesy nie musiał długo czekać. Już w 1988 roku udało mu się wywalczyć tytuł Mistrza Oddziału Warszawa w rywalizacji gołębi młodych. Wraz z upływem lat, zdobywanym doświadczeniem hodowlanym oraz przemyślanymi zakupami systematycznie piął się w górę związkowej klasyfikacji, sięgając po liczne trofea praktycznie na każdym jej szczeblu.

W minionym sezonie 2019 największym sukcesem Wiesława Kurka było zdobycie złotego medalu w klasie Sport I na odbywającej się w Brnie VII Środkowoeuropejskiej Wystawie Gołębi Pocztowych. Dokonała tego samiczka PL-04-15-9596, pieszczotliwie zwana przez swojego hodowcę Złotą Lalunią. Poza tym sukcesem wygrała ona klasyfikację w tej klasie na Wystawie Ogólnopolskiej i Okręgowej. Została również najlepszym lotnikiem w kategorii C w Regionie VII Wschód oraz Okręgu Warszawa, a także wywalczyła tytuł najlepszego lotnika Polski w kategorii C w 7. Mistrzostwach Polski Poradnika Hodowcy. Bezsprzecznie przyczyniła się ona również do zdobycia tytułów: 2. Przodownika w Okręgu, 9. Przodownika w Regionie oraz 91. Przodownika w Polsce w kategorii C.

W sezonie 2019 rywalizacja w lotach maratońskich układała się dla mazowieckiego hodowcy bardzo obiecująco. Po pierwszym maratonie posiadał pierwszą serię w Okręgu Warszawa z wynikiem otwierającym drogę nawet do mistrzostwa Polski. Niestety w trakcie drugiego maratonu powracające gołębie trafiły na front atmosferyczny i hodowcy z całego Okręgu zgubili wiele bardzo wartościowych lotników. Wśród nich był również kolega Wiesław.

W ostatnim dziesięcioleciu Wiesław Kurek niezliczoną ilość razy stawał na oddziałowym podium praktycznie we wszystkich możliwych kategoriach i współzawodnictwach. Warto jednak podkreślić, że najlepsze wyniki odnotowywał na średnich i długich dystansach. Nie ma co się dziwić, właśnie dłuższe loty są tymi, które najbardziej lubi. Cały czas plasował się w ścisłej czołówce Okręgu Warszawa, a także Regionu VII Wschód. Jego nazwisko znaleźć można również na listach z wynikami na szczeblu ogólnopolskim. Wartym podkreślenia jest fakt, iż w tym czasie, niezmiennie utrzymuje stabilną wysoką formę, pomimo bardzo silnej konkurencji.

Gołębie

Podstawą dzisiejszego stada są wyselekcjonowane gołębie (i ich potomstwo), których sprowadzanie z Zachodu kolega Wiesław rozpoczął pod koniec ubiegłego wieku. Swoją hodowlę oparł na na gołębiach pochodzących z czołowych europejskich gołębników. Pierwsze nabytki pochodziły od Andreasa Drapy. W kolejnych latach doszły do nich ptaki od tak utytułowanych hodowców jak m.in: Eryk Limbourg, Etienne de Rauw i Frans Sablon, Pieter Veenstra, Gerard Koopman, Harm Vredeveld i Robert Leemhuis, Peter van de Merwe, Gaby Vandenabeele czy bracia Geerinckx. Mazowiecki hodowca od kilkunastu lat bacznie śledzi świat gołębiarski, a oknem na świat stał się dla niego Internet. To właśnie dzięki portalom aukcyjnym stał się właścicielem wartościowych ptaków pochodzących z najwybitniejszych europejskich hodowli. Otwarcie przyznaje, że dobre gołębie są podstawą sukcesów lotowych. Sprowadzanie ptaków od czołowych, uznanych i sprawdzonych mistrzów sportu gołębiarskiego pozwala zaoszczędzić sporo czasu przy tworzeniu wartościowej drużyny lotowej. Wyznając tą zasadę Wiesław Kurek systematycznie wzmacnia swoje stado nowymi nabytkami, aczkolwiek przyznaje, że obecnie trzon jego hodowli stanowią gołębie wychowywane po jego najwybitniejszych gołębiach. Chlubą mazowieckiego hodowcy są: Małysz (PL-11-454254) i Aga (PL-04-10-1783).

Pierwszy z tej dwójki, Małysz, pochodzi z 2011 roku i w swojej historii lotowej 5 razy zdobywał 1. konkurs. Z kolei urodzona w 2010 roku Aga była między innymi 1. Asem Polski All Round w Mistrzostwach Poradnika Hodowcy, 2. Asem Polski w kategorii D oraz 3. Asem Polski w kategorii Wyczyn w miesięczniku Hodowca. W żyłach obu tych ptaków płynie krew znakomitych i utytułowanych przodków. Poza tym, że świetnie spisywały się w rywalizacji lotowej, to są również fenomenalnymi gołębiami rozpłodowymi, które wyśmienicie przekazują zdolności lotowe swoim potomkom. Doskonałym przykładem jest wspomniana we wstępie samiczka o numerze PL-04-16-2706, która z wynikiem 10,55 coef. zajęła 4. miejsce w zeszłorocznej edycji naszych mistrzostw. Gołąb ten jest właśnie synem Agi i wnukiem Małysza.

Opisując przysłowiowe perełki z hodowli Wiesława Kurka nie sposób pominąć jego Złotej Laluni, czyli najlepszego lotnika w kategorii C w 7. Mistrzostwach Poradnika Hodowcy. Samiczka ta jest najnowszą chlubą mazowieckiego hodowcy. W ubiegłym sezonie na 10 koszowań zaliczyła 9 konkursów, w tym 3 czołowe (1., 2. i 2.) w lotach powyżej 500 kilometrów! Dzięki tak doskonałej dyspozycji, z wynikiem 2,098 coef. w klasie Sport I wygrała klasyfikację na Wystawie Okręgu Warszawa, Wystawie Ogólnopolskiej, a także na VII Środkowoeuropejskiej Wystawie Gołębi Pocztowych. Tak więc z wystawy, odbywającej się pod koniec stycznia 2020 roku w czeskim Brnie, wróciła ze złotym medalem. Jej właściciel jest z tego faktu niezmiernie dumny i żałuje tylko tego, że nie usłyszał Mazurka Dąbrowskiego podczas uroczystej dekoracji. Co warte podkreślenia, nie są to jej jedyne sukcesy lotowe. Dwa lata temu reprezentowała Okręg Warszawa, na 68. Ogólnopolskiej Wystawie Gołębi Pocztowych, w klasie sport C, a rok wcześniej podczas 67. Ogólnopolskiej Wystawy Gołębi Pocztowych uplasowała się na 5. miejscu w Polsce w Klasie Sport H (6 lotów powyżej 300 kilometrów w danym sezonie).

Widzimy więc, że przydomek Złota Lalunia ma swoje uzasadnione odzwierciedlenie w wynikach lotowych tej wyjątkowej samiczki, która obecnie trafiła do rozpłodu i w parze z Małyszem wychowuje potomstwo.

Jednym z najnowszych nabytków Wiesława Kurka, z którymi wiąże spore nadzieje są gołębie z hodowli Antoine i Rudi De Saer. Mazowiecki hodowca przyznał nam, że 5 lat czekał na kupno bezpośredniego syna Tgoedje (B-05-3177035), czyli jednej z najlepszych samic rozpłodowych Belgii, której potomstwo plasowało się w ścisłej czołówce tamtejszych lotów narodowych (m.in. 1, 1, 1, 1, 2, 3, 3, 4, 5, 5, 6, 7, 10, 10, 13, 15, 16, 17, 18…). W końcu się udało i Tomahowk (B-18-3030581) mocny inbred na 035 (ona x jej syn – zwycięzca lotu narodowego) trafił do gołębnika w Piotrowicach. Wraz z nim Wiesław sprowadził jeszcze samiczkę Jarę, będącą wnuczką Tgoedje. Oczywiście ptaki te trafiły do indywidualnych boksów w gołębniku rozpłodowym. Mazowiecki hodowca lekko się wystraszył, gdyż Jara początkowo nie chciała się parować z przydzielonym jej samcem. Zanim do tego doszło minęły ponad dwa miesiące. W tym czasie próbowano różnych sztuczek by zachęcić ją do parowania (np. izolacja, zaciemnianie), w końcu po przeniesieniu do innego gołębnika Jara zniosła jajka.

Obserwując tę hodowlę śmiało możemy stwierdzić, że kosztowne zakupy oraz ciężka praca hodowlana bez wątpienia zaowocują kolejnymi sukcesami lotowymi.

WYNIKI Z OSTATNICH SEZONÓW

Sezon 2019

Wystawa Okręgowa 2019 - 3 sztuki wystawione - 3x1 nagroda!

Mistrz Rejonu w kategorii lotów długich
Mistrz o Puchar Powiatu
Mistrz w kategorii typowane
Mistrz w kategorii C
1 i 2 As Okręgu w kategorii C
1 i 4 As Polski w kategorii C w Poradniku Hodowcy

Sezon 2017

Okręg
1 lotnik w kat. C
3 lotnik w kat. M

Oddział
Mistrz GMP
Mistrz kat. C
1 lotnik All Round

Sezon 2014

Mistrzostwa Polski
31 Przodownik kat. A
24 Przodownik kat. M
3 lotnik Polski kat. Wyczyn
7 lotnik Polski kat. Długi Dystans

Region (ponad 10 000 hodowców)
II Przodownik kat. M
1,2,5… – lotnik Regionu

Okręg
Mistrz kat. OPEN
wice Mistrz kat. A
Mistrz Kat. M
1 lotnik kat. Wyczyn
1 lotnik kat. C
1 lotnik kat. M
1 lotnik kat. D

Oddział
Mistrz kat. OPEN
Mistrz kat. OPEN z 50-tki
Mistrz kat. Typowane
Mistrz kat. A
I wice Mistrz kat. B
Mistrz kat. C
Mistrz kat. D
Mistrz kat. M
Mistrz o Puchar Starosty (loty dalekodystansowe)
Mistrz o Puchar Starosty z 50-tki (loty dalekodystansowe)

Sezon 2013

Okręg
Mistrz kat. – GMP
wice Mistrz kat. B
wice Mistrz Kat. C
wice Mistrz Kat. D

Oddział
Mistrz kat. Ogólna
Mistrz kat. Ogólna – 50
Mistrz kat. Typowane
Mistrz kat. B
Mistrz kat. C
Mistrz kat. D
Mistrz kat. GMP
Mistrz o Puchar Starosty

Połączone oddziały
Mistrz kat. Ogólna
Mistrz kat. Ogólna 50

Wybrane loty
Lot 547km – 859szt gołębi – temp 35stopni konk.1 wyprzedzenie 15 minut,2,4,5,7,8,9,11
Lot 275km – 2190szt gołębi konk. 1,2,3,8,9
Lot 342km – 548szt gołębi konk.1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13
Lot 547km – 561szt gołębi konk.1,3,4,5,7,8

Sezon 2011

Mistrz Okręgu wspólne starty loty długie
Mistrz Oddziału – kat. „pkt.” z całości
Mistrz Oddziału – kat. z 50
Mistrz Oddziału – kat. B
Mistrz Oddziału – kat. D
Mistrz o Puchar Powiatu w Starostwie
Mistrz o Puchar Powiatu z 50

Sezon 2010

I Wice mistrz Rejonu (3 Oddziały ok. 450 hodowców)
Mistrz Oddziału – kat. „pkt.”
Mistrz lotów dalekodystansowych – Puchar Starosty
Mistrz Oddziału GMP gołębi dorosłych i młodych

 

Galeria